Česká republika posiluje spolupráci s Polskem v motorizačním průmyslu
2.5.2016
Závod o globální dominanci začal
2.5.2016

Stáhnout AIMagazine 27

léto/podzim 2016

Spokojíme se s ludditským přístupem?

Vývoj lidstva za posledních tisíc let byl velmi pozvolný a jeho rozvoj byl z pohledu dneška značně pomalý. Zásadní obrat začal technickým pokrokem před dvěma sty lety. Během pár let jsme se stali svědky velkých objevů z hlediska digitálních technologií, po silnicích se například prohánějí auta, která se řídí sama, máme 3D tiskárny, užitečné humanoidní roboty, programy pro rozpoznávání řeči nebo počítače, které vítězí v hrách nad těmi nejgeniálnějšími hráči. To vše jsou jen první signály toho, že stroje budou v budoucnu ve větší míře předvádět dovednosti a schopnosti, na jaké jsme zatím zvyklí jen z filmů science fiction. Hranice mezi jedinečnou lidskou kreativitou a schopnostmi strojů se mění a posouvá. I přesto lze předpokládat, že v nejbližší budoucnosti nenahradí nové technologie a stroje tvorbu nových myšlenek a přístupů nebo nejkomplexnější formy komunikace, které jsou tak typické pro lidské pokolení. Stále častěji se však setkáváme s hlasy, že automatizace a další formy technického pokroku vytvoří méně pracovních míst, než zničí.

Jak se vyhnout těmto ludditským jevům, jak je lze v ekonomickém prostředí označit, může nastínit názor amerického futuristy Kevina Kellyho. Řekl, že v budoucnosti se bude naše výplata odvíjet od toho, jak dobře budeme spolupracovat s roboty. Vzájemná interakce bude daleko kreativnější, spolehlivější a přínosnější, než kdyby pracovali člověk a robot samostatně. Hodnota lidské práce se tak nebude snižovat, ale bude s výkonem strojů růst. Je pravděpodobnější, že takový přístup povede k výrobě produktů a služeb, které by nemohli nikdy vyrábět v rámci svých schopností lidé nebo stroje napodobující činnost lidí.

AIMTEC slaví v letošním roce dvacet let od svého vzniku. Za toto období se udály v oblasti informačních a digitálních technologií ty nejmarkantnější změny. Jaké byly začátky, co vše pokrok v této společnosti obnášel a jaký je pohled na současné dění, se můžete dozvědět na straně sedm v rozhovoru s jeho zakladateli a majiteli.