Pokračující rozvoj v rozšířené realitě

České tramvaje od Inekon Group budou jezdit Washingtonem D. C.
26.2.2016
Daimler přesunula část přeprav do slovinského přístavu
1.3.2016

Rozšířená realita je v segmentu koncových zařízení v současné době trendem číslo jedna a díky investicím velkých hráčů můžeme vidět velké pokroky. K realitě rozšířené se přidává i její sourozenec realita virtuální a giganti jako Facebook, Microsoft nebo Intel se chystají představit nová zařízení.

Intel před rokem investoval téměř 25 miliónů USD do americké společnosti Vuzix, která v současné době představuje jediného masového producenta zařízení pro rozšířenou realitu. Jejich chytré brýle M100, dostupné pro každého od roku 2013, si získaly místo na trhu a i přes svoje zjevné nedostatky (výdrž baterie a výkon systému) jsou stále nejlepším dostupným zařízením. Vuzix však nyní oznámil novou generaci M300, která se z mnoha chyb poučila. M300 přináší nejenom výkonější procesor Intel Atom, ale také mnohem lepší fotoaparát, nový OS Android 6.0 a také vylepšené ovládání pomocí hlasu, gest a standardních Android tlačítek. Na léto je také ohlášeno pokračování tohoto modelu ve verzi M3000, která by jako první měla přinést opravdu průhledný displej. Podzim by měl přinést také zcela novou řadu opravdových brýlí řady 3000, kde průhledené displeje bude zabírat již celou plochu brýlového skla.

Velký vpád na trh virtuální reality připravuje nejenom Facebook, se svým zařízením Oculus Rift, ale také např. Microsoft Hololens, HTC Vive Pre nebo i Sony Playstation VR. O největší rozruch se postaral šéf Facebooku Mark Zuckerberg, který se při prezentaci Samsungu na Mobile World Congress v Barceloně prošel před sálem zaplněným návštěvníky s nasazenými brýlemi pro virtuální realitu. Snímek obletěl svět a vyvoval obrovskou vlnu diskuse nad tím, zda už se doopravdy nestáváme jenom loutkou ve světě počítačů a zda by nebylo dobré zase žít nějaký ten normální život.

Letošní rok tak bude zřejmě rokem přelomovým, kdy se zařízení pro rozšířenou a virtuální realitu stanou opravdu běžně dostupnými. Celý vývoj budeme pečlivě sledovat a zároveň hodnotit možné využití každého zařízení v průmyslovém prostředí. Některé jsou sice primárně navržena pro domácí použití, ale již několikrát jsme se setkali s tím, že segment domácích uživatelů zásadně ovlivnil průmyslový segment.