V Hodoníně vznikne obří překladiště
1.5.2015
Průmyslová zóna na přerovském letišti může zaměstnat tisíce lidí
2.5.2015

Stáhnout AIMagazine 25

léto/podzim 2015

O krok napřed: Průmysl 4.0

Vše nasvědčuje tomu, že inteligentní a pomocí internetu propojená síť objektů, strojů a lidí s ICT systémy bude dalším velkým krokem v rozvoji průmyslové výroby v Evropě. Tato iniciativa se označuje jako Průmysl 4.0 a hlavním nositelem myšlenek čtvrté průmyslové revoluce je náš západní soused, Spolková republika Německo. Její význam si ale uvědomují i ostatní vyspělé státy, které v ní spatřují důležitý milník, který přispěje k jejich celkové ekonomické prosperitě a konkurenceschopnosti na globálním trhu.

Asociace pro informační technologie, telekomunikace a nová média BITKOM společně s Fraunhofer Institutem ve Stuttgartu nedávno publikovala studii, ve které se zaměřuje na šest hlavních odvětví, u kterých se ve spojitosti s Průmyslem 4.0 očekává do budoucna významný potenciál. Mezi ně patří také automobilový průmysl a strojírenství. Díky Průmyslu 4.0 se jen v Německu v automobilovém průmyslu předpokládá do roku 2025 až 20% nárůst produktivity, ve strojírenství je to ještě o 10 % více. Kumulovaný nárůst ve všech šesti vytipovaných odvětvích je plánován za 10 let na 23 %.

Průmysl 4.0 je úzce spjat s dalšími pojmy, například Internetem věcí nebo MOM. Více se o nich dočtete v tomto vydání. Pokud vás oslovují a chcete získat více podrobnějších informací, navštivte na začátku června mezinárodní konferenci TAL – Trendy automobilové logistiky v Praze. Na akci s podtitulem „Průmysl 4.0 – Výzva pro střední Evropu“ vystoupí přední odborníci zabývající se v širším kontextu vlivem této revoluce, nebo spíše evoluce na výrobní a logistické procesy.