Expanze čínské společnosti do Evropy s českou IT podporou

Auditování logistických procesů
28.11.2014
18. narozeniny oslavil Aimtec v superrychlých vozech
28.11.2014

„První projekt jsme získali od německého koncernu Volkswagen a byl jím produkt MQB pro automobilku ŠKODA AUTO, proto jsme rozhodli první evropskou pobočku zřídit právě v České republice. A při výběru odborníka pro nastavení EDI komunikace padla volba na Aimtec, protože vzájemná komunikace byla od začátku na odborné úrovni a oslovil nás osobitý přístup, který koresponduje s naším vývojem,“ říká Bo Ding, IT senior engineer ve společnosti YAPP.

Společnost YAPP je významný čínský dodavatel palivových nádrží do automobilového průmyslu. Proč jste se rozhodli expandovat mimo Čínu a založit další závody v Rusku, Indii, Austrálii a České republice?

Naší vizí je být světovým lídrem v oblasti palivových systémů pro automobilový průmysl. A díky tomu, že máme zákazníky na celém světě a snažíme se neustále přicházet s novými produkty, které kopírují potřeby našich zákazníků, je tedy expanze naší nevyhnutelnou volbou. Evropa je z pohledu automobilového segmentu velmi atraktivní, protože je zde mnoho příležitostí k akvizicím stávajících firem, které mají vyspělé technologie a vybudovanou pozici na trhu.

Bo Ding

Bo Ding působí jako IT senior engineer ve skupině YAPP. Ve společnosti působí více než 11 let. Věnuje se implementaci SAP ERP, správě IT infrastruktury a zavádění dalších systémů řízení. Ve volném čase rád čte a sportuje.

Můžete více rozvinout, z jakého pohledu je Česká republika strategická? Je to vazba na německé nebo korejské automobilky, nebo je to blízkost automobilového trhu celé EU?

Naše produkty oslovily mnoho předních automobilových značek, jakými jsou Volkswagen, General Motors nebo Ford. Všechny tyto automobilky mají zastoupení v Evropě, proto je nutné mít také zázemí YAPP v Evropské unii. První projekt jsme získali od německého koncernu Volkswagen a byl jím MQB pro automobilku ŠKODA AUTO, proto jsme se rozhodli první evropskou pobočku zřídit právě v České republice. Považujeme toto místo za velmi strategické. Říká se, že Česká republika je srdcem Evropy. Lze předpokládat, že další pobočky v Evropě budou následovat.

Čínské firmy se stále více prosazují i na evropském trhu. Jakým výzvám jste nejen z pohledu IT museli čelit?

Podle mého názoru pro nás bude oblast IT pravděpodobně pouze technickou výzvou. Největší výzvou, které však musíme čelit, je kultura, komunikace, porozumění a spolehlivost. Někdy trvá dlouhou dobu, než si vzájemně porozumíme, než najdeme společnou cestu. Jakmile ji najdeme, snažíme se o posílení těchto prvků a maximální rozvoj dlouhodobé spolupráce.

Vaším korporátním ERP systémem je SAP. Jak tento systém z globálního pohledu funguje? Jaké byly překážky a rizika při jeho zavádění do dalších poboček mimo Čínu?

Používáme globální šablonu pro implementaci systému SAP a také musíme zohledňovat některé právní požadavky, jako jsou účetní standardy a daně. Proto chceme do projektu vždy zapojit některé místní partnery v rámci systému SAP. Riziko pro nás někdy představují právní požadavky nebo náročná změna obchodního procesu, který se liší od globální šablony. Samozřejmě jsou pak náročná i školení.

Které oblasti dnes pokrývá vaše SAP šablona? Jak je ovlivněna podoba šablony při jejím nasazování v dalších pobočkách – rozrůstá se?

Ano, rozrůstá se do větších rozměrů. Šablona SAP pokrývá oblasti FI, CO, PP, MM a SD. Mírně jsme změnili logistiku, ale posílili oblast financí a účetnictví.

Jaký důraz kladete na „nové“ technologie řízení procesu interní logistiky – Pick by Voice, Pick by Light, RFID nebo jiné?

Myslím si, že tyto nové technologie jsou spíše pro firmy, které více zefektivní určité logistické procesy a usnadní, nebo spíš zjednoduší provoz. Pro nás tyto technologie nejsou nejvhodnější, zatím o nich neuvažujeme, protože nemáme tolik typů materiálů a složitých kusovníků.

Pro spolupráci při nasazení čínské šablony SAP ERP pro závod v Plazech v České republice a nastavení EDI komunikace pro závody v Plazech a Nižnij Novgorodu jste si vybrali českou společnost Aimtec. Co bylo rozhodujícím kritériem? A prozradíte konkurenční společnosti?

Společnost Aimtec je rozhodně v této oblasti profesionálem a v tomto odvětví také disponuje řadou úspěšných projektů, které nám byli schopni předložit. Vzájemná komunikace byla od začátku na odborné úrovni a oslovil nás osobitý přístup, který koresponduje s naším vývojem. A ano, našli jsme některé čínské poskytovatele služeb, ale ti nemají tolik zkušeností v automobilovém průmyslu. Takže výběr padl ve prospěch společnosti Aimtec. A myslím, že to byla dobrá volba.

Měli jste jasnou představu o novém IT řešení, nebo jste si nechali doporučit optimální řešení od firmy Aimtec, která se na segment automobilového průmyslu zaměřuje?

V této oblasti jsme neměli žádné zkušenosti, proto jsme vsadili na odbornou společnost. Stávající řešení poskytl Aimtec v komplexní rovině. Museli jsme se s ním nejdříve maximálně seznámit a nyní mohu říct, že jsme si ho osvojili a můžeme provést nějaké individuální změny podle potřeb, které jsou nyní aktuální. Jde o stabilitu systému a otázky síťového připojení.

Implementované EDI řešení má svůj mozek – server v Číně. Nevnímali jste to v počátku jako problém? Byla důvodem ochrana dat?

Jsme si vědomi toho, že mít jediný server v Číně, který řídí procesy do ostatních lokací, je problematické a nese řadu omezení, která se musí řešit, čímž se zvyšují i provozní náklady. Uvažujeme o změně infrastruktury, jejíž součástí bude přidání záložního serveru a místních serverů pro komunikaci. Důvodem, proč jsme server umístili do Číny, nebyla ochrana dat, ale požadovali jsme, aby server EDI pokrýval všechny závody společnosti YAPP. A v druhé rovině jsme chtěli, aby se minimalizovaly problémy s připojením k síti mezi serverem EDI a SAP.

Z hlediska SAP ERP bylo předmětem dodávky nastavení systému pro oblasti financí, controllingu, podpory prodeje, skladového hospodářství a logistiky a plánování výroby. Prozradíte přínosy řešení v číslech? Investice – úspora, vyšší efektivita, drobné odměny, audity zákazníka.

Je pro mě poněkud obtížné uvést konkrétní čísla ilustrující výhody řešení za relativně krátké časové období, ve kterém projekt běží. Obecně ale panuje interní stanovisko, že jsme spokojeni s poskytnutými službami a specializací konzultantů firmy Aimtec.

Uvažujete o využití této zkušenosti pro další nové závody společnosti YAPP po světě? Rozšíření nebo přidání nových součástí tohoto řešení za pomoci společnosti Aimtec?

Ano, uvažujeme. Domlouváme se na využití služeb společnosti Aimtec v oblasti elektronické komunikace pro nový projekt implementace podnikového systému SAP. Více informací zatím nechci prozrazovat.

Jaké jsou vaše další plány v oblasti elektronické komunikace, logistiky a plánování výroby napříč všemi pobočkami ve světě?

Po skončení zmíněného projektu se možná vrátíme do Evropy, konkrétně do Německa.