Gemtek zahájil výrobu v Plzni
31.5.2010
DCIx for Automotive
3.6.2010

Stáhnout AIMagazine 15

léto/podzim 2010

Určitě ten stav mysli také znáte. Plánujete, sníte, stavíte si vzdušné zámky, malujete si budoucnost v těch nejrůžovějších barvách, že samotní velcí mistři a géniové výtvarného umění Pablo Picasso nebo Vincent van Gogh jsou proti vám jen pouliční mazalové. Jste přesvědčeni o tom, že co si v myšlenkách naprogramujete, se dozajista uskuteční a nepomýšlíte ani na vteřinu na to, že by mohlo být všechno jinak, a že by váš důmyslně postavený plán nevyšel. A najednou je to tu! „Musel se stát omyl,“ říkáte si, „to se přece nemůže stát zrovna teď a proč zrovna mně?!“

I když jsou dnes v moderním západním světě velice populární na východní filosofii založené knihy typu: Tajemství, Tajemství přitažlivosti srdce, Tajemství šťastného života a další knihy se „záhadami“, stále nejsme schopni a možná ani ochotni se jimi řídit. Praktická aplikace postupů a v knize do detailu popsaných metod značně pokulhává za sepsanou teorií.

Možná není jen ještě naše generace a dědičná národní mentalita připravena nastavit své myšlení na tento na první pohled všeřešící, všeobjímající a trápení a smutku zbavující proces, že co chci, všeho dosáhnu. Stačí mnohdy málo, aby neviditelná sílá udeřila a rozbořila náš hrad. A už ani tak nezáleží na tom, jestli stál do té doby na betonových základech, nebo byl pečlivě vymodelovaný z písku a hlíny.

Zjistíme, že svět se netočí podle nás a podle našich poskládaných plánů a představ typu „první dovolená v Jugoslávii, následuje první dítě, druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě…, potom už jsou jen samá pozitiva a sociální jistoty“, jak praví klasik v jednom oblíbeném českém filmu.

Vzpomeňme jen na nedávnou vulkanickou činnost. Pokud jste se rozhodli nebo jste museli pracovně odcestovat letadlem, měli jste smůlu a stačil k tomu jeden jediný přírodní úkaz, ovšem s dostatečně dlouhým názvem, chrlící sopečný prach. Nikdo se nás neptal, jestli je zrovna tohle, to co chceme, a jestli chceme přijít o 2,5 miliardy eur. Samozřejmě dopady této zdánlivě „bleskové akce“ jsou i nefinančního rázu – zmařená setkání, plačící členové rodiny čekající na své příbuzné na přeplněných letištích.

Nové číslo AIMagazinu je věnováno právě plánování a řízení, ovšem oproti složitým životním peripetiím, by se dalo říci jednodušší věci, jakou je průmyslová výroba. I zde jsou uplatňovány sofistikovanější východní metody, které jsou po mnoho let vyzkoušené a v praxi ověřené na řadě úspěšných projektů, chcete-li „best practices“. Poučme se a snažme se ovládat alespoň věci a situace, které jsou lépe definovatelné a snáze měřitelné.

P.S. Přeji vám hodně štěstí a trpělivosti při plnění vašich plánů!