Konference TAL17 – Digitální evoluce bez hranic

Česká společnost vyrábějící z kovů koupila polskou kovárnu
5.10.2017
Traceabilitu výfukových systémů pro VW zajišťuje DCIxMES
10.10.2017

Co nejlépe připraví firmu na digitální změnu? Jaké konkrétní projekty v oblasti digitalizace společnosti řeší? Nejen na tyto otázky hledala odpověď letošní mezinárodní konference Trendy automobilové logistiky (TAL) s podtitulem Digitální evoluce bez hranic. Letošní 18. ročník pořádala v Plzni společnost Aimtec společně s Průmyslovou a obchodní komorou (IHK) Regensburg. Se svými prezentacemi tu vystoupili představitelé významných automobilek, přední světový ekonom, výrobci a dodavatelé komponent do automobilového průmyslu a logistický poskytovatel.

 

TAL – spolupráce bez hranic

Konference Trendy automobilové logistiky (TAL) se uskutečnila 20. září. Po úspěšných ročnících v Praze a Brně se akce poprvé konala v Plzni. O tom, že západočeská metropole byla dobrou volbou, svědčí i počet účastníků přesahující hranici 200. Nejen vzhledem k dostupné poloze místa konání se přijeli podívat, vyslechnout prezentace a sdílet své názory význační odborníci z oblasti IT, logistiky a výroby v automobilovém průmyslu z České republiky, Německa, ze Slovenska, z Polska, USA nebo Velké Británie. Letošní ročník se věnoval aktuálním tématům v logistice, výrobě, integraci a využití nových technologií, metod a prostředků v oblasti digitalizace. Po dvaceti letech rychlého rozvoje českého a slovenského průmyslu nastává prostor sdílet zkušenosti a inovační know-how s ostatními. Nejenom německý „mittlestand“ může čerpat inspiraci z mnoha úspěšných průmyslových inovací pilotovaných právě v České republice nebo na Slovensku. Přenos vědomostí probíhá samozřejmě i opačně. Proto nesla konference podtitul Digitální inovace bez hranic.

Hlavním organizátorem konference TAL byla společnost Aimtec. Na přípravě programu a zvaní účastníků spolupracovala Průmyslová a obchodní komora (IHK) Regensburg. Odborným partnerem byla společnost MuleSoft a Zebra. Na akci se podílely další významné české i zahraniční společnosti na poli logistiky a informačních technologií – Honeywell, Openmatics, MECAS ESI, Lintech, SAP ČR a Schoeller Allibert

 

Digitalizace v průmyslové praxi

Příležitost podělit se o své zkušenosti, projekty a znalosti využilo deset přednášejících z USA, Velké Británie, Německa a České republiky. Odborný program konference TAL se konal od ranních hodin. Akci zahájil a účastníky přivítal Richard Brunner, regionální manažer Průmyslové a obchodní komory Regensburg pro okres Cham, a Roman Žák, předseda představenstva společnosti Aimtec. Mezi klíčové řečníky jistě patřil profesor Milan Zelený. Tento nejcitovanější český ekonom přednáší na konferencích po celém světě. Jeho přednáška na téma současných akcelerujících změn a transformací na cestě k Průmyslu 4.0 sklidila velkou odezvu a přivedla mnoho účastníků k dalšímu zamyšlení. Na téma digitalizace navazovala přednáška Michaela Martina, viceprezidenta pro strategický rozvoj globálního automobilového sektoru v rámci divize DHL Supply Chain z Velké Británie. Michael hovořil o tom, jak propojené technologie pomohou v budoucnu dodavatelským řetězcům stát se efektivnějšími. André Ziemke, spoluzakladatel a CEO ve společnosti nextLAP, který dříve působil na manažerských pozicích v automobilkách Audi a VW, přiblížil nové cesty pro výrobu 4.0 v automobilovém průmyslu. Smysl vidí ve výrobně-procesní platformě.

Jak zvýšit efektivitu plánovačů a jak využít jeden APS systém pro všechny pobočky společnosti v Čechách a Německu, sdělil účastníkům Roman Mühlfeit, vedoucí oddělení logistiky v Magna Exteriors Europe. Pohled výrobce automobilů představila manažerka z Audi Wiebke Kelterborn. Seznámila s výzvami a příležitostmi při zavádění procesu sekvenčních dodávek v režimu Perlenkette v závodě v Neckarsulmu. Česko-německý tandem ze společnosti BOS v podání Marcuse Schablacka a Jiřího Laciny přiblížil implementaci systému MES jako mocného nástroje pro sběr dat, který podporuje udržení vysoké úrovně transparentnosti výrobních procesů. Jak optimalizovat proces výrobního plánování, přes stanovení výrobních dávek až po personální obsazení v systému SAP, informoval posluchače Petr Kasík, vedoucí organizační složky ve společnosti Kostal Kontakt Systeme. Pohled společnosti z oblasti elektroniky na sítově propojenou výrobu a zpětnou sledovatelnost přinesla přednáška Aloise Mahra, vedoucího odboru globálního inženýrství ve společnosti Zollner Elektronik. V úplném závěru formální části dne vzbudila ohlas přednáška Luďka Lhotky, jednatele ze společnosti EFAFLEX – CZ. Přiblížil posluchačům řízení nejrychlejších průmyslových vrat v centrálním expedičním skladu v české pobočce německé společnosti pomocí systému SappyWMS.

 

Společenský večer v Prazdroji s Lenny, čtyřnásobnou držitelkou cen Anděl

Po skončení konference TAL následoval společenský večer v Zákaznickém centru Plzeňského Prazdroje. Hosté se mohli připojit k prohlídkám pivovaru a sklepení. Byl připraven raut a zájemci se mohli věnovat soutěžím s pivovarnickou tematikou. Vrcholem večera bylo vystoupení mladé a velmi talentované zpěvačky Lenny, držitelky čtyř cen Anděl za rok 2016. Celým dnem provázel slovem a originálními glosami Tomáš Měcháček.