AIMTEC realizoval logistický projekt SappyWMS v závodu Alfmeier v Číně

Tesla bude mít brzy první továrnu v Číně
22.6.2017
Daimler postaví další továrnu v Maďarsku
29.6.2017

Společnost AIMTEC úspěšně zrealizovala již čtvrtý projekt implementace SappyWMS ve společnosti Alfmeier, tentokrát v čínské Šanghaji. Jeho hlavní výzvou bylo zavádění Sappy současně s ERP SAP, na kterém je řešení postaveno. Ve srovnání s roll-outy v Evropě byl rozdíl také v tom, že v Šanghaji se nacházejí dvě haly, které patří pod jeden SAP závod. Systém podporuje skladové operace včetně zásobování výroby a zpětnou dohledatelnost materiálu pomocí manipulačních jednotek. Vychystávání podle FIFO pro potřeby auditu je jednoduše prokazatelné. Rozšíření systému do čtyř poboček ve světě přináší standardizaci skladových procesů. Spuštění do produktivního provozu se uskutečnilo 1. března 2017.

Implementace Sappy současně se SAP ERP

Zatím poslední projekt implementace SappyWMS ve společnosti Alfmeier se uskutečnil v čínské Šanghaji. Systém vyvíjený firmou AIMTEC je založen na SAP funkcionalitách, které AIMTEC vylepšuje a zdokonaluje. Realizace zakázky byla specifická a náročná tím, že současně se SappyWMS byl implementován i samotný systém SAP třetím dodavatelem. Konzultanti společnosti AIMTEC díky svým zkušenostem pomohli nejen s vlastním projektem, ale i se zavedením ERP systému. AIMTEC také zprovoznil čínské znaky na skenerech a tiskárnách Zebra.

„Ukázalo se, že implementace ERP systému SAP zároveň se zavedením systému pro řízení intralogistiky do produktivního provozu může proběhnout i naprosto bezproblémově a hladce. O tom nás přesvědčil konzultační a projektový tým společnosti AIMTEC nejen díky svým dlouholetým zkušenostem v odvětví automotive,“ uvádí Thomas Schmidt, SAP Process Organisator SD, MM, Alfmeier.

FIFO, manipulační jednotky, vychystání podle zákaznických balicích předpisů

Jedinečnost čínské pobočky spočívá v tom, že fyzicky existují dvě logistické haly, které spadají pod jeden závod. Systém řídí materiálové toky v oblastech příjmu materiálu, kontroly kvality, skladování, zásobování výroby a výdeje na expedici s využitím štíhlých principů. SappyWMS bylo přizpůsobeno fyzickému toku materiálu a nastaveným procesům. Odpadla tak nutnost reorganizace skladu a procesního uspořádání, která přinesla úsporu finančních a lidských zdrojů. Intralogistické řešení prokázalo dodržování vychystání podle FIFO, tím byly splněny požadavky auditu. Na základě zavedení manipulačních jednotek je jejich dohledání značně zjednodušené. Další výhodou je možnost balení výrobků přímo ve výrobě a vychystání na základě balicích předpisů jednotlivých zákazníků. Tím jsou ušetřeny další náklady.

„V čínském závodě jsme chtěli rozšířit WMS řešení, které je již úspěšně v provozu v našich evropských závodech. Požadovali jsme kompletní pokrytí logistických toků a zohlednění jistých specifik závodu v Šanghaji,“ dodává k projektu Zhuang Jun Christoph, Supply Chain & Purchasing Manager, Alfmeier, závod Šanghaj.

Připojení skenerů přes ITS

Společně se zavedením skenerů a průmyslových tiskáren bylo nastaveno nové připojení přes SAP ITS, které nahradilo současný TELNET. Připojení ITS umožňuje optimalizovat vzhled skenerových obrazovek, nebylo proto nutné kupovat větší terminály pro zobrazení požadovaných informací. Implementace do nového závodu zajistila standardizaci procesů v celé společnosti, která umožňuje zaměstnancům pracovat ve čtyřech závodech bez nutnosti dodatečného školení: v Plzni, Treuchtlingenu, Gunzenhausenu a Šanghaji. Projekt byl zahájen v polovině srpna 2016, řešení bylo kompletně připraveno ke konci roku 2016 a spuštění do produktivního provozu se uskutečnilo 1. března 2017.

Alfmeier Präzision SE

Mezinárodní společnost Alfmeier působí v oblasti automobilového průmyslu již více než deset let. Specializuje se na výrobu plastových, pryžových a elektrotechnických komponent pro komfortní sezení. Vyrábí také ventily pro brzdové systémy a systémy odvzdušnění palivových nádrží. Německý koncern Alfmeier Präzision SE vlastní závody v Evropě, Asii a Severní Americe.