Audit plánovacího systému

AIMTEC vyvíjí obsah pro HANA Cloud Integration
2.5.2016
ClouEDI snižuje rizika zatíženek a přináší další novinky
2.5.2016

Představme si rozhovor obchodního ředitele výrobní společnosti s obchodníkem dodavatele informačního systému pro plánování výroby. Scénka je fiktivní, ale otázky a odpovědi vycházejí z reálného života z našich cest po výrobních firmách

Výrobní ředitel (VŘ): To, o čem mluvíte, mě zajímá. O pořízení softwaru na plánování uvažuji. Rosteme a Excel přestává stačit. Přijeďte s prezentací, pozvu na to kolegy.

Obchodník (O): Co byste na prezentaci rádi viděli? Můžeme se ještě jednou sejít a probrat to? Nerad bych ukazoval něco, co vás nezajímá.

VŘ: No, je to čas navíc, se kterým jsem nepočítal… Ale zní to rozumně. Zrovna před týdnem jsme tady měli vaši konkurenci. Půl hodiny nám ukazovali nějaké koláčové grafy. Pak už jsem je musel zarazit. Víte, my jsme praktici, nás nějaké obecné řeči nezajímají.

O: Dobře, po prezentaci připravím nabídku. Přijedu a ještě ji s vámi proberu a upravím.

VŘ: To si můžete ušetřit cestu. Stačí, když mi to pošlete.

O: Víte, rád bych s vámi nabídku prošel. Existují různé varianty. Ty bych s vámi rád probral. Mohu vám navrhnout řešení, které obsahuje úplně všechno. Mohu vám nabídnout jednodušší řešení, které obsahuje to důležité. Přidávat můžete později.

VŘ: Nabídněte mi to nejlepší. Chci mít všechno hned. Jak to tady jednou bude, tak už z ředitele další peníze nedostanu.

O: OK, jen mám obavu z jedné věci. To dokonalé řešení je dražší. Někdy se vybírá podle ceny. Pak může vyhrát nabídka, která je o 20 % levnější, ale má o 80 % méně funkčnosti.

VŘ: To bych nerad… (zamýšlí se). Nedávno jsem zařizoval rekonstrukci našeho bytového domu. Nechal jsem si udělat projekt a slepý rozpočet. Od firem jsem si pak nechal vyplnit, co nabízejí, a za kolik. To se dobře srovnává. Škoda, že to tak nejde udělat s plánovacím systémem.

O: Já myslím, že to jde. Nechte si od nás udělat Audit plánovacího systému.

VŘ: Co to je?

O (vysvětluje): Audit plánovacího systému popíše, kde se v plánování chcete a můžete zlepšovat. Doporučuje, jak zlepšení provést (rozvoj ERP systému, prostředky štíhlé výroby, pořízení plánovacího softwaru). Vyčíslí přínosy a dává podklad k rozhodnutí, zda se vyplatí pořídit plánovací software. Audit plánovacího systému pomůže při výběru software (APS), protože poskytne „slepý rozpočet“, tj. rozdělí plánování na jednotlivé činnosti a funkčnosti a popíše potřebná data pro plánování a zda/kde jsou k dispozici.

VŘ: Je to vlastně stejné jako s těmi stavaři. Vyplatí se vybírat důkladně. Pošlete mi na audit nabídku.