Internet věcí – jedno z mnoha zajímavých témat konference SAP Forum 2015

Záplavy v Indii zastavily výrobu automobilů
3.12.2015
Komunikace s VW pomocí ClouEDI
3.12.2015

Jako certifikovaný partner SAP se společnost AIMTEC každoročně zúčastňuje konferencí zaměřených na nové trendy v podnikových systémech. Internet věcí (IoT – Internet of things) je oblastí, kterou vědomě a mnohdy i nevědomě používáme denně. Letos byl IoT jedním z velmi diskutovaných témat SAP setkání.

Internet věcí se netýká přímo věcí samotných. Jde o změnu modelů a procesů. Nový přístup vychází z informací, které nám „věci“ poskytují. Díky internetu a sítím můžeme informace uchovávat, vyhodnocovat, a na jejich základě měnit výrobní postup, podnikový proces, sportovní hru nebo řízení dopravy. „Věci“ k nám dnes umí promlouvat a je třeba jejich řeči rozumět. Mnoho z nás má zkušenost s náramky, které monitorují denní aktivitu člověka. Na základě informací z jednoduchého čidla víme, kolik jsme vyšli schodů, jak dlouho jsme odpočívali a známe kvalitu našeho spánku. To vše díky IoT sdělí „věc“ nám samotným, lékaři ve vzdáleném městě nebo třeba příbuzným na opačné straně planety. Na nedávno skončeném mistrovství světa v rugby jste možná zaznamenali drobné krabičky na zádech hráčů. I takový může být IoT.

Podnikové využití IoT

V oblasti podnikového využití IoT postupujeme ve třech krocích. V první fázi připojujeme „věci“ do sítě. Využíváme stávajících zařízení, jako jsou ruční skenery nebo snímače z vozíků. Pokud je potřeba, aktivujeme další zdroje – výrobní linky, garážová vrata, jeřáby, oblečení pracovníků, podlahy nebo osvětlení. V druhém kroku překládáme jazyk „věcí“ do srozumitelné podoby a provádíme vyhodnocení. Dokážeme pak automatizovat rozhodnutí a predikovat další vývoj. Nakonec díky IoT uvádíme do života nové postupy, procesy, výrobky nebo zákaznické služby. Internet věcí nám pomáhá optimalizovat pohyb vozidel po areálu, vytížit místa při expedici kamionů, prozradí nám aktuální stav při vychystávání zboží a přináší možnost ušetřit čas manipulační techniky. Dozvíme se změny teplot u našich produktů, zda nedošlo k pádu výrobku z linky nebo ve skladu při manipulaci. Ke všem uvedeným příkladům reálného využití IoT máme k dispozici historii a současně i on-line pohled odkudkoli v režimu 24/7. Aplikací IoT jsou tisíce a při jejich správném nasazení přinášejí velký užitek a prospěch. Neváhejte se nás zeptat na možnosti IoT ve vaší společnosti.