Koncern VOLKSWAGEN přechází na globální EDI zprávy

FM Logistic pokračuje ve svém rozvoji na ruském trhu, dokončil část skladu pro Mars
26.6.2015
Brněnský Zetor rozšiřuje výrobu o nový model traktoru
1.7.2015

Na začátku června se uskutečnil již 16. ročník konference Trendy automobilové logistiky (TAL). Součástí programu této mezinárodní akce přibližující novinky a procesy v logistice a výrobě u dodavatelů do automobilového průmyslu byla i přednáška dvou zástupkyň z automobilek VOLKSWAGEN a AUDI.

Nové standardy ve VW

Téma roll-out globálních EDI zpráv v koncernu VW představily ve svém příspěvku Karin Lehniger, projektová manažerka pro EDI standardizaci ve společnosti VW AG, a Doris Schwerdt, EDI koordinátorka v AUDI AG. V koncernu VW se rozhodli postupně nahrazovat používané formáty zpráv pro elektronickou komunikaci, jelikož již neodpovídají náročnosti a složitosti výroby a zvýšeným nárokům na komunikaci. Nasazení nových standardů proběhne do roku 2018. Samotné procesy se měnit nebudou, předmětem změny bude jejich správa. Standardizace povede k vyšší bezpečnosti, přehlednosti a harmonizaci dat. Změna usnadní předávání pravidel na nové dodavatele a umožní podporu transparentních a flexibilních procesů při EDI komunikaci.

Průběh migrace a typy zpráv

VW postupně plánuje zavést globální EDI zprávy a nahradit formáty VDA a ODETTE/EDIFACT. Podpora stávajících formátů VDA 4905, VDA 4915, DELFOR a Global DELJIT bude končit v závěru roku 2016. VDA 4913 a DESADV budou platné do konce roku 2018. Zavedení formátu 4984 se v první fázi, tj. od října 2015, dotýká všech dodavatelů do evropských závodů automobilky VOLKSWAGEN a AUDI a do závodu AUDI Mexiko. Druhá fáze přechodu na 4984, která bude probíhat od dubna 2016, se bude vztahovat na dodavatele ŠKODA AUTO, Seat, Bentley, Lamborghini, VW Rusko, VW Amerika, Porsche AG (závod Osnabrück), VW India a VW Argentina.

AIMTEC a EDI řešení

Společnost AIMTEC nabízí dodavatelům do VW několik řešení pro přechod na nové formáty globálních EDI zpráv. V případě, že využívají vlastní EDI řešení TradeSync Integration Manager, implementuje nové předpřipravené konverzní tabulky, které zajistí hladký přechod na Global zprávy. Další možností je využití řešení ClouEDI. S jeho pomocí velmi rychle provede konverzi inhouse formátu (například IDoc) na standardizované zprávy Global. Neméně významnou variantou je, že z EDI systému zákazníka je posílán stále stejný typ zprávy. ClouEDI tuto zprávu převede na nový formát a pošle ji přímo danému závodu v rámci koncernu VOLKSWAGEN. Více o řešení ClouEDI na www.clouedi.cz.